HAYATTA KALMA OKULU HAKKINDA

HAKA Hayatta Kalma Okulu 2003 yılında kurulmuştur.

2001 yılında İstanbul'da kurulan PUSULA DOĞA SPORLARI'nın uzantısı ve kurucusu Kutsal Zafer Şahin'nin tescilli bir markasıdır.

Ülkemizde önemli bir eğitim açığı olan doğada yaşam ve hayatta kalma konularında, doğaya çıkan ve doğada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalabilecek herkese hayatta kalma ve kurtulma çabalarına yardım etmek, temel hayatta kalma teknik ve kabiliyetlerini ana hatları ile kazandırmak amacına yönelik detaylı ve profesyonel eğitimler düzenlemektedir.

Pusula Doğa Sporları ve Hayatta Kalma Okulu sadece bir eğitim işletmesi değildir. Bilgi ve tecrübe birikimini gerekirse ulusu için canı pahasına, vatani ve milli amaçlar uğrunda hiç düşünmeden sunmaya ve harcamaya da daima hazırdır. Hiçbir kulüp, dernek veya kuruma bağlı olmamakla birlikte, iç eğitim ve hizmet kabiliyetinde tüm bu geçmişi ve deneyimi bulunmaktadır.

Zamanı ve yeri geldiğinde veya kendisine bir görev verildiğinde, kabiliyetleri çerçevesinde yüksek görev bilinciyle ulusunun hizmetindedir. Dernek ve kurum gözetmeksizin, liyakat ve saygı hudutları içinde tam destekle hizmet etmeyi beklemekten de geri durmaz.

Özellikle; vahşi doğada ulaşılması riskli veya ölümcül yer mantığını kabul etmeyerek, her türlü arazide, her türlü şartta, arama, tarama, bulma ve kurtarma görev ve hizmetlerine daima hazırdır. Bu konuda yüksek deneyim ve bilgi sahibidir.

Kabiliyetleri Arasında;

1. Riskli bölgelere paraşütle atlama ve uçuş
2. Zorlu ve yırtıcı arazide ilerleme ve uzun müddet yaşama
3. Keşif, arama, bulma
4. Yüksek bölgelere tırmanma ve yüksek bölgelerden inme
5. Yüksek istek, inanç ve irade


"HAKA" İSMİMİZ NEREDEN GELİYOR?

HAKA ismini Hayatta Kalma kelimelerinin ilk heceleri olarak belirledik. HAKA aynı zamanda Yeni Zelanda'lı Maori 'lerin "Savaş Dansı"dır. Haka Dansı, 1820'lerde, Maorilerin önemli kabile liderlerinden "Te Rauparaha" nın düşmandan kaçıp saklandığı çukurda ölümü beklerken, mucize eseri kurtuluşunu anlatır. " Ka mate, Ka mate " yani "ölüyorum, ölüyorum" sözleriyle başlayan Haka, Maori yerlisinin, düşmanın insafa geldiği an mırıldandığı, " Ka ora, Ka ora " yani "yaşam, yaşam" sözleriyle devam eder.

Hayatta Kalma Sanatının öğretiminde de, Ka mate/ölüyorum bilinci değil, Ka ora/yaşam bilinci esastır. Hayatta Kalma Sanatı da, HAKA Dansı gibi yaşamı tehdit eden ölüme karşı yapılmakta olan bir Yaşam Savaşı Dansı'dır aslında.

İşte, Hayatta Kalma Okulu'nun adı buradan gelmektedir.


EĞİTİM SİSTEMİMİZ

Hayatta Kalma Okulu, eğitimlerini kurucusunun "Kartal Gözü" adını verdiği bir sistemle gerçekleştirmektedir. Bu sistemin amacı kursiyerlerinin geniş ve keskin bir bakış açısı ile bakmalarını, durumu ve hedefi çok uzak bir noktadan bile fark edip görebilmelerini sağlamaktır.

Ayrıca kurslarında ve anlatımlarında önce sorunları gösterir, temel kurtuluş bilgilerini verir, sonra kursiyerlerinin bu bilgiler ışığında kendi kendilerine çözme tecrübesi edinmesini sağlayacak şekilde zorlanmalarını sağlar.

"PUSUDAN KURTULMANIN TEK YOLU, PUSUYA DÜŞMEMEKTİR", Hayatta Kalma Okulu'nun taviz vermediği ve öğretimlerinin temel ilkesidir.
HAKA EKİBİ  • KUTSAL ZAFER ŞAHİN

    Kurucu - Baş Eğitmen

    Doğa ve macera sporcusu, serbest paraşütçü, yamaç paraşütü eğitmeni, doğa yürüyüşü rehberi ve hayatta kalma eğitmeni. Yazar ve fotoğrafçı.

    Web Sitesi »           Instagram »


REFERANSLARIMIZ

Referanslarımızla ile ilgili detaylı bilgi almak için lütfen bizimle irtibata geçiniz.

Kurs Verdiğimiz Kulüp, Dernek ve KuruluşlarKurs Verdiğimiz OkullarKurs ve Danışmanlık Hizmeti Verdiğimiz Şirketlerİş Güvenliği Kursu Verdiğimiz ŞirketlerMEDYADA HABER OLARAK, RÖPORTAJ VEREREK VE EDİTÖRLÜK YAPARAK REFERANSLARIMIZ

  • ÖNEMLİ !

    "Kuruluşumuz hizmetlerini "1618 Sayılı Seyahat Acenteleri Kanununa Münhasır Hizmetler" şeklinde gerçekleştirmez."

FOTOĞRAF ALBÜMÜ »